AliBaba grubunun dolayısıyla perakende satış yapan Aliexpress in kurucusu ve Başkanı JACK MA. Çindeki ve dünyadaki sayılı zenginlerden. JACK MA İsminin türkçe okunuşu ise ÇAKMA kelimesini biraz anımsatmıyor değil. Aliexpress te satılan ürünlerin çoğunun imitasyon olduğunu biliyoruz ancak bu sadece bir isim benzerliği. wink

 Aliexpress’den alışveriş yaparken, seçtiğiniz ürün sırf diğer benzer ürünlerden daha ucuz diye hemen almayın. Öncelikle ürünün daha önce kaç defa satıldığına, ürünün aldığı puana, satıcının aldığı puana, mağazanın ne kadar süredir açık olduğuna bakın.  Daha sonra ürün yorumlarına bakmakta da fayda var.

 

Üstteki tüm maddeleri kontrol ettiniz ancak ürün pahalı olduğundan çok satılmamış diyelim. Bu durumda mağaza sahibine mesaj atın, ürünle ilgili aklınıza geleni sorun ve sorunuza formal bir şekilde cevap verip vermediğini, ne kadar hızlı cevap verdiğini kontrol edin. Bunlarda da sorun yoksa ve ürün Türkiye’ye kargolanması yasaklı ürünler listesinde de değilse ürünü alabilirsiniz. Mağaza sahibine Türkiye’ye ürünlerin kargolanmasında bir sorunun olup olmadığını sorun. Çünkü sizden önce illaki o ürünü Türkiye’den almış biri vardır.

 

 

Şimdi Alışverişimizi Resimlerle anlatmaya başlayalım….

Para Birimi Değiştirme Ekranı

 

Alışverişe başlamadan önce bir hesap açıyoruz ve hesabımızla giriş yapıyoruz. Sonra yukarıdaki şekilden görüleceği üzere üstteki para birimi kısmını değiştirip Türk Lirası karşılığını görebilirsiniz.

 

 

Ürün Arama

 

Öncelikle almak istediğimiz ürün ile ilgili sayfanın en üstündeki arama kutucuğuna anahtar kelimeleri girmemiz gerekiyor. Arama sonucunda önümüze çıkan ürünleri; ücretsiz sevkiyat olmasına, sipariş sayısına göre, fiyatına göre sıralatabilirsiniz. Uyguladığımız filtreye göre istediğimiz özelliklerdeki ürünler en üst sıraya gelecektir.

Ürün ekranı

 

Daha sonra seçtiğimiz ürünün üstüne tıkladığımızda yukarıdaki sayfa açılacaktır. Buradan aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

1. Mağazanın ne kadar süredir açık olduğu

2. Mağazaya yapılan olumlu geri bildirim yüzdesi. (%95 in üstü iyidir)

3. Seçtiğiniz ürünün puanı.

4. Seçtiğiniz ürün daha önce kaç kere sipariş edilmiş.

5. Ürünle ilgili geri bildirimler.

 

 

Bu sayfada sepete ekle ya da başka bir şey almayacaksak, şimdi al düğmesine basıyoruz.

Alışveriş Sepeti Ekranı

 

 

Yukarıdaki sayfada alışveriş sepetimizi görüyoruz.

6. Aliexpress ürünleri Türkiye’ye çok geç geliyor. Ürünün daha hızlı gelmesini istiyorsanız, kesenin ağzını açacaksınız. Buraya tıklarsanız çeşitli kargo firmalarının fiyatlarını görebilir ve istediğiniz birini seçebilirsiniz. Ama amacımız kargoya para vermemekse seçmeden devam ediyoruz.

 

7. Sepetinizdeki sadece bir ürünü almak istiyorsanız ve diğerlerini alıp almamaya henüz karar vermediyseniz “Buy from this seller”  düğmesine tıklayarak devam edebilirsiniz.

 

8. Alışveriş sepetinizdeki tüm ürünleri almak istiyorsanız “Buy All” düğmesine basıyoruz.

 

 

Son Kontroller ve Sipariş Ekranı

 

9. Yukarıdaki gibi açılan pencerede adres bilgilerinizi kontrol edin. Daha önce bir adres girmediyseniz  “+ Add New Address”  linkine tıklayarak adresinizi girebilirsiniz. Türkçe karakter kullanmayın.

10. Place Order düğmesine basıyoruz. Sonraki adımımız kredi kartı bilgilerini girmek olacak.

 

 

Ödeme Ekranı

 

11.   Açılan pencereden kredi kartı bilgilerimizi giriyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken husus yukarıdaki resimde dikdörtgen içine alınan yerdeki check işaretini kaldırmak. Bu işareti kaldırmazsanız Aliexpress Kredi Kartı Bilgilerinizi AliPay isimli Paypal benzeri internet cüzdanınıza kaydeder. Daha sonra bundan çıkmak isteseniz de çıkamayabilirsiniz. Şahsen alışverişlerimde sanal kredi kartı ya da internet alışveriş limiti ayarlanabilen kredi kartları kullanmayı tercih ediyorum.

 

12.   Daha sonra “Pay Now”  düğmesine tıklıyoruz. Ve böylece ürünü satın aldık sayılır. HALA VAZGEÇEBİLİRSİNİZ coolAşağıda anlatıyorum.

 

Ödeme Sonucu Ekranı

 

13.   Ödemeyi yapmamıza rağmen AliPay peşimizi bırakmıyor. Önceki adımda bizi karedi kartımızı kaydetmemiz için ikna edememişti. Şimdi 8 dolarlık bir hediye vererek bizi kandırmaya çalışıyor. Ama hatırlatayım o 8 dolarlık ödülü kullanabilmeniz için 100 dolarlık bir harcama yapmanız gerekecek. Artık ödememizi gerçekleştirdiğimize göre ürünümüzün kargo takibini yapabiliriz.

 

Sipariş Takip Ekranı

 

14.   Ödemeyi yaptıktan sonra “My Orders” sekmesine tıklayarak siparişimizin durumunu görüyoruz.

 

15.   Diyelim ki aldığınız üründen vazgeçtiniz. Bu durumda eğer ürün henüz kargoya verilmediyseCancel Order” düğmesine tıklayarak siparişi iptal edebilirsiniz. Size neden iptal etmek istediğinizi soruyor birini seçip iptal işleminizi gerçekleştiriyorsunuz. Paranız kredi kartınıza belli bir süre sonra iade ediliyor.

 

Sipariş İptal Sebebi Ekranı

 

Kargo Takip Ekranı

 

 

16.   Şimdi aliexpress kargomuzu takip etmek için yine aynı “My Orders” sayfasından “Track Order” düğmesine tıklıyoruz ve kargomuzun nerede olduğunu öğreniyoruz.

 

 

Kargo Takip Ekranı